Sokak Hayvanlarına Yuva, Mama Kabı Yapma

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Sokak hayvanlarını hava koşullarına karşı güvenli bir sığınağa sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça basit projelerle ve genellikle temel inşaat becerilerine sahip kişiler tarafından tamamlanabilirler. Bir sokak hayvanı evi yapmaya başlamadan önce hayalindeki evi inşa etmeyi planlayın ve yetişkin bir hayvanın boyutlarına uygun olduğundan emin olun. Genel olarak yarım gününüzü bile almaz ve çok fazla harcama yapmanız da gerekmez.

İster kontrplaktan, ister paletlerden, plastik şişelerden isterseniz daha basit malzemelerden rengarenk yuvalar ve mama kapları tasarlayabilirsiniz. Neredeyse her evde kullanılan 5 litrelik pet şişeler evdeki görevlerini tamamladıklarında çöpe atılarak çevre kirliliğine katkıda bulunmuş olmak yerine dip kısımlarını keserek mama ve su kapları yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta özellikle boyu kaba kısa gelecek hayvanların su içerken boyunlarını acıtmamasıdır. Bunun da çok basit bir yöntemi var. İster plastiği dışa doğru katlayarak, ister yakarak keskin yapısından kurtulabilirsiniz. Ama bu yöntemi daha çok su kabı yapmak için kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü tamamen açık bir mama kabına koyulan yemekler uzun süre tazeliğini koruyamayacaktır. Mama kabı yapmak için 10 litrelik su kaplarının ortasında bir hayvanın kafası girebilecek büyüklükte bir pencere açarak içini mamayla doldurabilirsiniz. Tabi ki yine keskin kısımlardan kurtulmayı unutmayın.

Sadece sokakta su ve yemeğe muhtaç kalan hayvanlar kediler ve köpeklerle sınırlı değil. Sıcaklarda temiz su, soğuk havalarda yemek bulmakta zorlanan kuşlar için de aynı pet şişe tekniğini süt kutularına uygulayarak ağaçlara asabilirsiniz.

Barınak yapımına gelince: Daha önce belirttiğimiz gibi basit inşaat becerilerine sahipseniz 4 adet plaka, kontrplak gibi malzemeler ve çivi kullanarak bir yüzeyi açık bir küp yapmanız, açık kalan yüzeyin alt tarafını su girmesini önleyecek kadar kapatmanız yeterlidir. Eğer çocuğunuzla beraber evdeki fazlalık kutuları değerlendirerek bir yuva yapmak isterseniz kutunun iç tarafına beyaz eşyaların içinden çıkan köpükler yapıştırarak başlayabilirsiniz. Bu mükemmel bir yalıtım sağlamanız anlamına gelir. Aynı zamanda yuvanın içine kolayca ıslanarak hayvanların hem rahatını hem de sağlığını rahatsız edecek minderler koymanıza gerek kalmayacak bir yumuşaklık sağlar. Ancak hayvanların tırnaklarıyla bu köpükleri parçalamasını engellemek için yine de ince bir kumaşla kapatmanızda fayda vardır. Eğer hazırladığınız kutuyu kuru kalacak bir yerde tutamayacağınızı düşünüyorsanız dış kısmını yine evlerinizde kullandığınız streç filmlerle sarabilirsiniz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.