Taşınırken Kedinin Stresini Azaltma

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Taşınırken kedinin stresini azaltma oldukça önemli konular arasında yer alır. Kediler rutini seven ve değişiklikten nefret eden canlılardır. Ev ortamında küçük bir değişiklik yapıldığında bile stres olabilirken ev taşıma gibi çok büyük değişikliklerde oldukça kötü hissederler. Bu nedenle taşıma yapmadan önce her şeyi planlamak gerekir. Bu plana göre yeni eve geçiş sağlanmalıdır.

Taşıma Süreci

Taşınırken kedinin stresini azaltma için ilk olarak taşınma günü planlanmalıdır. Ev eşyaları toparlama süreci 1- 2 günde olmamalıdır. Daha uzun sürmelidir ki evin değiştiğine biraz da olsa alışabilsin. Taşınma günü nakliye kamyonu gelmeden kediyi sevdiği bir odaya yerleştirmek gerekir. Bu odada kedinin tüm eşyaları bulunmalıdır. Kapının kapalı tutulması ve hiçbir şekilde açılmaması önemlidir. Diğer odalar tamamen boşaltıldığı zaman kedinin bulunduğu odadaki eşyalar kamyona yüklenebilir. Kedinin odasına gelmeden önce ilk olarak kedi çantaya yerleştirilmeli ve yeni eve gideceği arabaya götürmelidir. Bundan sonra odadaki mobilyalar da çıkartılabilir. 

Yeni eve gidildiği zaman ilk olarak kedinin eşyalarının bulunacağı bir oda belirlenmelidir. Buraya kedinin her türlü eşyası yerleştirilir ve kendini güvende hissetmesi için sevdiği nesneler yerleştirilmelidir. Kediye güvende hissettirebilmek için en sevdiği mamayı da vermek gerekir. Kedinin sakin olduğu anlaşıldığı zaman yalnız bırakılabilir. Ardından diğer odalara mobilyalar yerleştirilebilir. Yeni eve taşınıldığı zaman tüm kapıların ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Kedi evi ilk defa göreceği için ne yapacağını bilemez ve buralardan çıkabilir. Kedi eğer çok huzursuzsa ve rutinden çıkmayı hiç sevmeyen bir kediyse taşınmadan birkaç gün önce bakım evine yerleştirilebilir. Eve tamamen yerleştikten sonra da yeni evine getirilebilir. Eve getirildikten sonra buraya alışma süreci için de sahibinin üzerine çok fazla görev düşecektir.

Eve Alışma Süreci

Taşınırken kedinin stresini azaltma için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kedinin taşındığı evin yeni çevresine alışabilmesi amacıyla iki hafta boyunca evden dışarı çıkartılmaması gerekir. Bu süreç içerisinde sık sık ve bununla birlikte az miktarda mama verilmelidir. Eve alışma sürecinde kediyi mutlu edebilmek için ödül mamaları artırılabilir. Kediye süreklilik ve aşinalık sağlamak amacıyla eski evinde benimsenen rutin alışkanlıklarının yine de sürdürülmesi gerekir. Kedi evde kendini güvende hissedebilmesi için kokusunun eve yayılması gerekir. 

Yumuşak ve pamuklu bir kumaş alınarak kedinin yüz çevresinde yer alan koku bezlerinden sürmek gerekir. Baş çevresi ve kedinin yanaklarında yer alan bu koku bezleri, pamuklu bez aracılığıyla yavaşça okşanmalıdır. Bu sayede kedi kokusunu o beze bırakacaktır. Ardından kedinin eve daha kolay ve daha çabuk çalışabilmesi için kapının girişleri, karşı köşeler, mobilyalar, duvarlar, kedinin gitmekten hoşlanmadığı alanlar gibi yerlere sürülmelidir. Kedi bir süre sonra objelere sürtünmeye başladıkça kokusunu aldığı ve kendini daha iyi hissettiği anlaşılır. Bu işlem alışma sürecinde her gün tekrarlanmalıdır. Evin içerisinde kendinin rahatsız olabileceği ekstra bir olayın yaşanmaması gerekir. Özellikle kediler daha önceden hiç görmediği yabancıları ya da daha önceden tanışmadığı diğer hayvanları bu süreçte evde görmemelidir. Kedi eve tamamen alıştığı zaman yeni eve misafir alınabilir. Bu sayede kendisini çok daha iyi hissetmesi mümkün olacaktır.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.