Taurin’in Kediler için Yararı Nedir?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Taurin’in kediler için yararı nedir konusu pek çok veteriner tarafından anlatıldığı için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Taurin sadece kediler için değil insanlar, köpekler ve belli başlı canlılar için oldukça önemli bir maddedir. Bu sebeple kedilere mama seçilirken günlük ihtiyaç olan taurin miktarını barındıran mamalar olmasına dikkat edilmelidir.

Taurin Nedir?

Taurin’in kediler için yararı nedir sorusuna yanıt vermeden önce taurinin ne olduğu bilinmesi gerekir. Taurin doğal bir fonksiyonda insan vücudunda yer alan sistin ve metiyonin aminoasitleri tarafından üretilen ve amino asit benzeri işlev gören bir besin türüdür. İnsan beslenmesinde oldukça işlev gören bu besin türü kedi ve köpekler için de oldukça gereklidir. Kediler için taurin maddesi oldukça önemlidir. İnsanların, köpeklerin ve çeşitli memeli canlıların vücudunda taurin sentezlenmesi için çeşitli biyokimyasal yollar bulunur. 

Fakat kediler bu besin türünü doğal olarak üretemediği için tükettiği besinlerden vücuduna alması gerekir. Besinlerin yanında çeşitli takviyelerle de bu besin türü vücuda alınabilir. Kedi sahipleri mama seçimi yaparken ilk olarak veterinerine danışması gerekir. Veterinerin önerdiği herhangi bir mama yoksa ya da kişiler veterinere danışmadan mama almak durumundaysa mamanın içerisinde taurin olup olmadığına dikkat etmelidir. Çünkü kedilere verilen insan yemekleri içerisinde kedilerin metabolik süreçleri için gerekli olan taurin maddesi yeterli olmayabilir.  

Kediler İçin Taurin Neden Önemlidir?

Taurin’in kediler için yararı nedir diye bakıldığı zaman aslında tek bir maddeye sığdırmak mümkün olmaz. Taurin eksikliğinde pek çok sağlık sorunuyla karşılaşan kediler için taurinin önemi şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kedilerin vücudunda uzun süre eksik taurin görüldüğü zaman retinalarında bulunan foto reseptör hücreleri bir süre sonra hasar uğrar ve körlüğe yol açabilir.
  • Taurin eksik olduğu zaman kedilerin kalbinde genişleme oluşabilir. Bunun sonucunda kalp vücut için yeterli kan pompalayamaz. Yani taurin maddesi kedilerde kalp sağlığı için oldukça önemlidir. 
  • Kedilerin diş eti be diş sağlıklarını koruyabilmeleri için taurin olmazsa olmaz bir besin öğesidir. Taurin vücutta eksik görüldüğü zaman kedilerin çişlerinde çürümeler oluşur. Bu çürümeler bir süre sonra diş kaybına dönebilir ya da kedilerde çeşitli beslenme sorunları ortaya çıkabilir.
  • Taurin eksikliği görülen kedilerin üreme sağlıklarında çeşitli sorunlar olduğu da görülmüştür. 
  • Taurin kedilerin vücudunda kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu sebeple eksikliğinde kedilerde diyabet görülebilir.
  • Taurin kedi vücudunda eksik olduğu zaman bağışıklık sisteminde yer alan bileşenlerin yeterli kadar çalışamadığı görülür. Bu da kedilerin sık sık hasta olmasına ve kilo kaybı yaşamasına neden olur.
  • Taurin aynı zamanda kedilerin cilt sağlığını da koruyan bir maddedir. Eksikliği görüldüğü zaman kedilerde çeşitli cilt hastalıkları görülebilir. Bu hastalıklarla beraber aşırı tüy dökülmesi yaşanabilir. Aynı zamanda eksikliği görüldüğü zaman tüylerin sağlıksız, zayıf ve seyrek olmasına yol açar.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir