Yavru Kedilere Vitamin Verilir mi?

Bu yazıyı hayvansever arkadaşlarınla paylaş!

Yavru kedilere vitamin verilir mi sorusu çok hassas bir konudur. Yavru kediler büyüme ve gelişme çağına adım attığı için her türlü vitamini eksiksiz olarak almalıdır. Yetişkinlik dönemlerinde sağlıklı olmaları için ve hastalıklara kolay bir şekilde yakalanmamak için ihtiyacı olan tüm besin öğeleri karşılanmalıdır. Aynı zamanda yavru kedilerin sistemleri tam gelişmediği için bağışıklıkları da oldukça düşüktür. Bu nedenle vitaminlerinin eksiksiz olması gerekir.

Yavru Kedilerde Vitamin Kullanımı

Yavru kedilere vitamin verilir mi diye bakılırsa aslında anne sütünde kediler için gerekli olan tüm vitaminler ve mineraller vardır. Ancak belli durumlarda anne sütü yavru kediye yetersiz gelebilir. Yavrunun annesinden ayrılması, kedilerin çok fazla olmasından dolayı bazılarına süt yetmemesi, kedinin kardeşlerine göre küçük olmasından dolayı dışlanması gibi problemler yavrunun yeterli miktarda sütten faydalanmasının önüne geçer. Bu durum hem kısa süreli hem de uzun süreli olarak kediyi olumsuz etkiler. Kedi anne sütünü düzenli olarak alamazsa sadece vitamin eksikliği de değil makro besin öğelerinde de eksiklikler görülecektir. Bu da bağışıklık sistemi ve büyümesi için oldukça olumsuz bir durumdur. Kediler anne sütünden yeterince yararlanamadığı takdirde yavru kedi mamasından yararlanmalıdır. 

Yavru kediler için özel olarak üretilen mamaların içerisinde bir kedinin ihtiyaç duyacağı her türlü vitamin ve mineral bulunur. Anne sütü kadar olmasa da anne sütünde bulunan içeriklere benzetilerek yavru kedi mamaları üretilir. Bu mamaların içerisinde vitamin takviyeleri de bulunur. Böylece kedinin bağışıklık sistemi artar. Büyüme gelişmesinde ise süt alan kedilere göre çok büyük bir eksiklik görülmez. Fakat bazı yavru kedilerde bu mamalar yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda ise ekstra olarak vitamin takviyesine ihtiyaç duyabilirler. Yavru kedilere ihtiyacı olan vitamini takviye olarak vermekte herhangi bir sakınca yoktur. Aksine büyümesinde daha olumlu etkileri olduğu için vitamin verilmelidir. Fakat bu durum her kedi için geçerli değildir. Vitamine ihtiyacı olmayan kedilere ekstra bir takviye vermek kedinin böbreklerini oldukça yorar. Bu da ilerde çeşitli böbrek yetmezliklerine neden olabilir.

Yavru Kedilere Faydalı Vitaminler

Yavru kedilere vitamin verilir mi sorusunun yanıtı evet olarak verilebilir. Yavru kedilere verilecek olan vitaminler ilk olarak veteriner hekimle görüşülmelidir. Aksi takdirde kedide kötü yan etki de yapabilir. Yavru kediler için yararlı olan vitaminler de şu şekildedir;

  • A vitamini yavru kedilerinin göz gelişimi için ve tüylerinin güçlü görünmesi için önemli olan bir vitamindir. Kedinin tüylerinde seyreklik varsa A vitamini tüketilmelidir.
  • D vitamini yavru kedilerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için oldukça önemlidir. İskelet ve kas sisteminde oldukça olumlu etkisi vardır. D vitamininin yetersiz olması sonucunda kemiklerde güçsüzlük görülür.
  • C vitamini metabolizmanın güçlü bir şekilde çalışması için çok önemlidir. Özellikle bağışıklık sistemini olumlu yönde iyileştirir. Yavru kedilerde en gerekli olan vitaminlerden biridir.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir